Asker Skiklubb

Asker Skiklubb
Postboks 92
1371 ASKER

Kontoret på Føyka
(klikk for kart)
Åpent 12-16.00,
12-18.00 tirsdag.
Tlf.: 66 76 11 00
Faks: 66 76 11 09

Org.nr 975 820 645
Bankforbindelse: Handelsbanken
Revisor: BDO Noraudit Sandvika AS

Administrative lenker:
Asker Idrettsråd
Asker kommune
Ajour fra Idrettskretsen
Akershus idrettskrets
Norges Idrettsforbundbund

Parker på Føyka
Plassen er avgiftsbelagt 7-16 (13).
80% av beløpet går til klubben.
Pr. time kr. 15.-
pr. døgn kr. 50.-
10 gjesteplasser foran klubbhuset.

Hvordan er skiføret?
Alltid oppdatert prepareringsstatus fra Skiforeningen på Asker Skiklubb Netts føremelding

Ansvarlig redaktør:
Svein Granerud.

Asker Skiklubb Nett

Asker Skiklubbs internasjonale utøvere og NM-vinnere

Asker Skiklubb har fostret en rekke utøvere som har representert Norge i OL, VM, EM og andre internasjonale sammenhenger.
Utøvere fra Asker Skiklubb har vunnet 3 OL-gull, 10 VM-gull, 3 EM-gull og en rekke Nordiske og Norske mesterskap.
Nedenfor finner du info om klubbens utøvere som har representert klubben internasjonalt, og medaljevinnere i Norske mesterskap.
Siden er under utvikling, og bidrag/rettelser kan sendes til svein @ asker-skiklubb.no

Olympiske medaljører:

GULL:
1998: Halvard Hanevold, skiskyting, 20 kilometer.
2000: Anita Rapp, Monica Knutsen, Kristin Bekkevold, Hege Riise, alle fotball.
2002: Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
2010: Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
SØLV:
1998: Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
2006: Halvard Hanevold, skiskyting, 10 kilometer sprint.
BRONSE:
1996: Tina Svendson, Tone Gunn Frustøl, Linda Medalen, alle fotball.
2006: Halvard Hanevold, skiskyting, 20 kilometer.
2010: Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse.

OL-deltagere fra Asker Skiklubb
1936:

Per Fossum, alpint.
Sverre Lassen Urdahl, alpint.
1948:
Sverre Lassen Urdahl, alpint.
1952:
Dagny Jørgensen, alpint.
Inger Nilsen (f. Jørgensen), alpint.
1956:
Inger Nilsen (f. Jørgensen), alpint.
1976:
Odd Hammernes, hopp.
1992:
Tom Stiansen, alpint.
1994:
(Halvard Hanevold, skiskyting - representerte Trondheims)
1996:
Tina Svendson, fotball.
Tone Gunn Frustøl, fotball.
Linda Medalen, fotball.
1998:
Tom Stiansen, alpint.
Halvard Hanevold, skiskyting.
2000:
Anita Rapp, fotball.
Monica Knutsen, fotball.
Kristin Bekkevold, fotball.
Hege Riise, fotball.
(Pål Arne Fagernes, friidrett - representerte Tjalve)
2002:
Tom Stiansen, alpint.
Halvard Hanevold, skiskyting.
2006:
Halvard Hanevold, skiskyting.
2008:
Melissa Wiik, fotball.
2010:
Halvard Hanevold, skiskyting. (sprint, jaktstart, fellesstart og stafett)
Tom Hilde, hopp. (stor, liten og lag)


Verdensmestere:
1995:

Linda Medalen, Hege Gunnerød, Kristin Sandberg, Tone Gunn Frustøl, Tina Svendson, alle fotball.
1996:
Stine Hjermstad Kirkevik, skiorientering, stafett, junior.
1997:
Tom Stiansen, alpint, slalåm.
1998:
Halvard Hanevold, skiskyting, lag.
2003:
Halvard Hanevold, skiskyting, 20 kilometer.
2004:
Stine Kirkevik, skiorientering, langdistanse og fellesstart.
2005:
Stine Kirkevik, skiorientering, sprint og stafett.
Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
2009:
Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.

Europamestere:
1987:
Kari Nilsen og Gunn Nyborg, fotball.
2003:
Eivind Tonna, skiorientering, stafett.
2006:
Stine Kirkevik, skiorientering, langdistanse

Nordisk Mesterskap:
1951:

Jon Fossum, orientering, senior (Nordisk landskamp - offisiell forløper til mesterskap).
1973:
Else Beitnes, orientering, stafett.
1986:
Stein Erik Berthelsen, orientering, stafett, junior.
2005:
Stine Kirkevik, skiorientering, langdistanse, stafett.
Tone Alise Øvergaard, kajakk, K2 - 500 meter, U18.
Julie Byhring, kajakk, K2 - 500 meter, U18.
2007:
Martin Wilberg, kajakk, K2, U16.
2008:
Tone Alise Øvergaard, kajakk, K4 200 m, K4 500 m, U21.
Julie Byhring, kajakk, K2 1000 m, K4 500 m, U21.
Miriam Byhring, kajakk, K2 500 m, K2 1000 m, K4 200 m, K4 500 m, U21.
2009:
Jo Sondre Solhaug, kajakk, Maraton K1 og K2, K2 200m, K2 500m, k4 500m , K4 1000m, K1 5000m, junior
Miriam Byhring, kajakk, K1 500 m, K1-1000 m, K2 500 m, K4 500 m, U21.
Julie Byhring, kajakk, K4 500 m, U21
Tone Alise Øvergaard, kajakk, K2 1000m, K4 500 m U21

Norgesmestere:
1947:
Per Hanevold, hopp, junior.
1948:
Jon Fossum, orientering.
Jon Fossum / Ole Hannibal Fossum / Arvid Fossum, orientering, stafett.
1949:
Jon Fossum / Ole Hannibal Fossum / Arvid Fossum, orientering, stafett.
1950:
Per Thyness, hopp, junior.
Ole Hannibal Fossum, orientering.
1952:
Jon Fossum, orientering.
Jon Fossum / Ole Hannibal Fossum / Arvid Fossum, orientering, stafett.
1953:
Inger Jørgensen, alpint, slalåm.
1954:
Inger Jørgensen, alpint, slalåm.
1956:
Inger Jørgensen, alpint, storslalåm.
1957:
Finn Bjørlykke, terrengløp, junior.
1965:
Odd Hammernes, hopp, junior.
1967:
Odd Hammernes, hopp, junior.
1968:
Else Beitnes, orientering, junior.
1970:
Bjørn Heidenstrøm / Mats Wøien / Kjetil Strand, orientering, stafett, junior.
1971:
Grete Refsum, orientering, yngre junior.
1972:
Else Beitnes, orientering.
1973:
Else Beitnes, orientering, langdistanse.
Øyvind Sørlie, orientering, yngre junior.
1974:
Jørgen Nilsen, alpint, utfor, junior.
Hanne Hesle, alpint, utfor, junior.
1975:
Gunnar Eriksen, friidrett, høyde, junior.
1976:
Jan Erik Narvestad, alpint, trekombinasjon.
1978:
Karine Hesle, alpint 2 gull + kombinasjon, junior.
1979:
Karine Hesle, alpint, slalåm og utfor, junior.
1981:
Jan Richard Eriksen, orientering, yngre junior.
Karine Hesle, alpint, slalåm.
1983:
Trond Rønneberg, orientering, natt.
1984:
Brita Jorde, langrenn, yngre junior.
Karine Hesle, alpint, slalåm.
Marianne Fismen / Hanne Gulbrandsen / Vibeke Brown / Gry Tveter / Inger Nerdrum / Ingunn Ramsfjell / Marina Anstensen / Aase Bjørg Strande / Gunn Nyborg / Kari Nilsen / Karin Fox Jensen / Anne Mari Haug / Hege Jensen / Inger Marie Lundstuen / Wenche Sømoe /Stine Ore, fotball.
1985:
Hilda Øfsthus, orientering, natt, junior.
Brita Jorde, langrenn, yngre junior.
1986:
Andreas Edvardsen, orientering, natt, yngre junior.
1988:
Pål Skogedal, orientering, natt, yngre junior.
Andreas Edvardsen, ski-orientering, eldre junior.
1989:
Marius Trøseid / Pål Skogedal / Andreas Edvardsen, orientering, stafett, junior.
Andreas Edvardsen, ski-orientering, eldre junior.
1990:
Pål Skogedal, orientering, natt, eldre junior.
Marja Aaltonen / Hege Sørensen / Tina Svensson / Cathrine Zaborowski / Inger K. Knuten / Eli Landsem / Elisabeth Brenne / Margunn Humlestøl / Gunn Nyborg / Linda Medalen / Petra Bartelmann / Hege Gunnerød / Bente Skattør, fotball.
1991:
Knut Müller, hopp, stor og liten bakke, lagkonkurranse, junior.
Tom Stiansen, alpint, kombinasjon.
Hege Voll / Solbjørg Mesel / Hege Sørensen / Tina Svensson / Lene Andersen / Inger K. Knuten / Cathrine Zaborowski / Margunn Humlestøl / Ingunn Ramsfjell / Gunn Nyborg / Linda Medalen / Petra Bartelmann / Cathrine Pfeuti / Anne Jensen / Hege Gunnerød / Eli Landsem, fotball.
1992:
Knut Müller, hopp, stor og liten bakke, lagkonkurranse, junior.
Per Christian Næsset, hopp, lagkonkurranse, junior.
Truls Veslum, orientering, natt, yngre junior.
1993:
Knut Müller, hopp, lagkonkurranse.
1994:
Halvard Hanevold, skiskyting, 20 km.
Rolf Pedersen, orientering, normal, kort, natt, yngre junior.
Stine Kirkevik, ski-orientering, yngre junior.
Pål Arne Fagernes, friidrett, spyd, junior.
Bjørn Olsson, friidrett, høyde, junior.
1995:
Rolf Pedersen, orientering, normal, natt, eldre junior.
Stine Kirkevik, ski-orientering, eldre junior.
Andres Hauge, ski-orientering, eldre junior.
1996:
Halvard Hanevold, skiskyting, 20 km.
Rolf Pedersen, orientering, normal, natt, eldre junior.
Stine Kirkevik, ski-orientering, eldre junior.
Thomas Edvardsen / Anders Hauge / Andreas Edvardsen, ski-orientering, stafett.
Tom Stiansen, alpint, storslalåm.
1997:
Andreas Edvardsen, ski-orientering.
Stian Hognestad / Thomas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
1998:
Halvard Hanevold, skiskyting, 10 km.
Stian Hognestad / Andreas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
Marte Beitnes Johansen, orientering, kort, eldre junior.
Rolf Pedersen, orientering, natt.
1999:
Andreas Edvardsen, ski-orientering.
Siri Mette Carlsen, langrenn, klassisk, yngre junior.
2000:
Halvard Hanevold, skiskyting, fellesstart.
Andreas Edvardsen, ski-orientering.
Eivind Tonna / Andreas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
Ingrid Bruserud / Anne Lise Aasen / Henriette Viker / Kristin Bekkevold / Kristen Eaton / Leni Larsen Kaurin / Hege Gunnerød / Hege Riise / Monica Knudsen / Linda Medalen / Kjersti Thun / Ann Mari Skårn / Bettina Hagen / Kristin Stundal/ Hide Strømsvold / Cathrine Gangstøe / Elle Màrjà Heatta / Guro Raastad / Anita Rapp, fotball.
2001:
Halvard Hanevold, skiskyting, 20 km.
Stine Kirkevik, ski-orientering, sprint, langdistanse.
Eivind Tonna, ski-orientering, sprint.
Anders Hauge, ski-orientering, langdistanse.
Eivind Tonna / Andreas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
2002:
Stine Kirkevik, ski-orientering sprint, langdistanse.
Anders Hauge, ski-orientering, langdistanse.
Eivind Tonna / Andreas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
Bård Næss, hopp, lagkonkurranse.
Tom Stiansen, alpint, slalåm.
2003:
Stine Kirkevik, ski-orientering, langdistanse.
Anders Hauge, ski-orientering sprint, langdistanse.
Vegard Swensen, hopp, lagkonkurranse, junior.
Terje Hilde, hopp, lagkonkurranse, junior.
John Tobias Øvergaard, kajakk, maraton.
2004:
Stine Kirkevik, ski-orientering, langdistanse.
Eivind Tonna, ski-orientering, langdistanse.
Anders Hauge, ski-orientering, sprint.
Eivind Tonna / Andreas Edvardsen / Anders Hauge, ski-orientering stafett.
Una Glende Janson, ski-orientering langdistanse, junior.
Terje Hilde, hopp, lagkonkurranse, junior.
Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse, junior.
Steffen Bugge, friidrett, 110 meter hekk, junior.
Steffen Bugge / Jørgen Jervidalo / Lawrence Pupo / Mads Kloster, friidrett, 4x100 meter, junior.
2005:
Stine Kirkevik / Una Glende Janson / Anne Weber Øverøyen, ski-orientering, stafett.
Eivind Tonna / Ove Sætra / Anders Hauge, ski-orientering, stafett.
Stine Kirkevik, ski-orientering, langdistanse, kortdistanse.
Eivind Tonna, ski-orientering, langdistanse.
Ove Sætra, ski-orientering, langdistanse, junior.
Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse, junior.
Anders Skarholt, orientering, kortdistanse, eldre junior.
Steffen Bugge/ Mads Kloster/ Mikkel Bugge / Lawrence Pupo, friidrett 4x100 m junior.
Steffen Bugge, friidrett 10-kamp, junior.
Tone Alise Øvergaard, kajakk, K2 200m, 500m, 3000m, junior.
Miriam Byhring, kajakk, K2 500m, 1000m, 3000m, junior.
Julie Byhring, kajakk, K2 200m, 1000m, junior.
Bente Nordby / Caroline Knutsen / Ann-Mariell Storvold / Bente Kvitland / Toril Hetland Akerhaugen / Leni Larsen Kaurin / Elle Marja Heatta / Kjersti Thun / Reidun Nilsen /Melissa Wiik / Dorte Dalum Jensen / Siri Nordeide Grønli / Kristin Stundal / Hanne Ruud Reksten / Lias Marie Woods / Jeanette Heltne / Janne Stange / Ditte Lockenwitz Larsen / Lise Klaveness, fotball.

2006:
Britt Ingunn Nydal, langrenn, 5km klassisk, junior 17.
Stine Kirkevik, ski-orientering, kortdistanse, langdistanse.
Eivind Tonna, ski-orientering, kortdistanse.
Tom Hilde, hopp, stor bakke - plast.
Steffen Bugge/ Mads Kloster/ Lars Ree / Said Imasi, friidrett 4x100 m junior.
Marianne Bjelke, friidrett 5000m kappgang, junior 16-17.
Miriam Byhring, kajakk, K1 500m, 1000m junior, K2 500m, 1000m, 3000m, junior.
Julie Byhring, Kajakk, K1 200 m junior, K2 200 m, 500m, 3000m, junior.
Tone Alise Øvergaard, K2 200m, K1000m, junior.
2007:
Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse.
Marianne Mellbye Larsen, ski-orientering, langdistanse, junior.
Marianne Mellbye Larsen, Zsuzsa Fey, ski-orientering, Una Glende Janson, ski-orientering, stafett.
Ove Sætra, ski-orientering, langdistanse, junior.
Espen Lysdahl, alpint, slalåm, storslalåm, utfor, kombinasjon, yngre junior.
Christoffer Callesen, langrenn, stafett, junior.
Kaia Wøien Nicolaisen, skiskyting, sprint, junior 17.
Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
Ola Matre, friidrett, halvmaraton, junior 19.
Thor Kristian Øvergaard, Kajakk, K2 200m, 500m, junior.
Martin Wilberg, Kajakk, K2 200m, junior.
Jo Sondre Solheim, kajakk, K2 500m, junior.
2008:
Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse, normalbakke - plast, storbakke - plast.
Julie Byhring, Kajakk, k2 200m.
Miriam Byhring, kajakk, K2 3000m.
Tone Alise Øvergaard, kajakk K2 200m, 3000m.
Kjetil Ims, langrenn, sprint, junior 17.
Stine Olsen Kirkevik, ski-orientering, mellomdistanse, langdistanse.
Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
Eirik Frøseth Solheim, skiskyting, stafett, junior.
2009:
Anders Skarholt, orientering, mellomdistanse.
Stine Olsen Kirkevik, ski-orientering, mellomdistanse.
Tom Hilde, hopp, lagkonkurranse, normalbakke, plast.
Halvard Hanevold, skiskyting, stafett.
Kjetil Ims, langrenn, sprint, junior 18.
Kaia Wøien Nicolaisen, skiskyting, sprint, normal, fellestart, junior 19, stafett junior.
Jo Sondre Solhaug, kajakk, K1 1000m, junior, Maraton, junior, K2 200m junior.
Martin Wilberg, kajakk, K2 200m, junior.
Thea K. Pettersen, håndball, junior 17.

-------------------------------------------------
Utøvere med internasjonale medaljer (jun+sen), mesterskap,gren, valør, år (alfabetisk)


-----------------------------------------

Andreas Edvardsen, skiorientering
EM-medaljer
Sølv:
2001 langdistanse
-----------------------------------------

Tone Gunn Frustøl, fotball
OL-medaljer:
1996 Bronse
VM-medaljer:1995 Gull
-----------------------------------------

Hege Gunnerød, fotball
VM-medaljer:
1995 Gull
-----------------------------------------

Halvard Hanevold, skiskyting,
OL-medaljer:
Gull:
1998 20 kilometer, 2002 stafett
Sølv: 1998 stafett, 2006 10 kilometer
Bronse: 2006 20 kilometer,
VM-medaljer:
Gull: (1995 lag), 1998 lag, 2003 20 kilometer, 2005 stafett
Sølv: 2000 stafett, 2003 jaktstart, 2004 stafett, 2006 stafett, 2007 stafett, 2008 sprint, 2008 stafett
Bronse: 1999 stafett, 2001 sprint, 2001 stafett.
-----------------------------------------

Anders Hauge, skiorientering
VM-medaljer
Sølv:
2003 stafett.
-----------------------------------------

Tom Hilde, hopp

VM-medaljer:
Sølv: 2007 laghopp
Bronse: 2008 laghopp skiflyging

-----------------------------------------

Stine Kirkevik, skiorientering
VM-medaljer:

Gull: 2004 langdistanse, 2004 fellesstart, 2005 sprint, 2005 stafett
1996 stafett, junior.
Bronse: 2005 mellomdistanse
EM-medaljer:
Gull: 2006 langdistanse
Sølv: 2006 sprint, 2006 mellomdistanse
Nordisk mesterskap:
Gull:2005 langdistanse, 2005 stafett
Sølv:2005 sprintdistanse
Bronse:
-----------------------------------------

Marianne Mellbye Larsen, skiorientering

VM-medaljer:
Bronse: 2005 stafett (junior)
-----------------------------------------

Linda Medalen, fotball
OL-medaljer:
1996 Bronse
VM-medaljer:1995 Gull
-----------------------------------------

Kari Nielsen, fotball
EM-medaljer:
1987 Gull
-----------------------------------------

Gunn Nyborg, fotball
EM-medaljer:
1987 Gull
-----------------------------------------

Tom Stiansen, alpint
VM-medaljer:
Gull:
1997 Slalåm
-----------------------------------------

Ove Sætra, skiorientering

VM-medaljer:
Sølv:2007 Mellomdistanse (junior), 2007 stafett (junior), 2006 stafett (junior)
-----------------------------------------

Eivind Tonna, skiorientering
EM-medaljer
Gull:
2003 Stafett
-----------------------------------------

-----------------------------------------

Utøvere med NM-medaljer, idrett, valør, år (alfabetisk) Foreløpig svært ufullstendig

Beitnes, Else (Johansen)
Bjørlykke, Finn - friidrett, gull NM-junior terrengløp 1957
Edvardsen, Andreas
Edvardsen, Thomas
Eriksen, Jan Richard
Fossum, Arvid - orientering gull NM stafett 1948, 1949 og 1952
Fossum, Jon, - orientering gull NM 1948 og 1952, gull NM stafett 1948, 1949 og 1952
Fossum, Ole Hannibal, gull NM 1950, gull NM stafett 1948, 1949 og 1952
Hammernes, Odd - hopp, gull NM-junior 1965 og 1967, sølv NM 1975
Hanevold, Halvard
Hanevold, Per - hopp, gull NM-junior 1947
Hilde, Terje
Hilde, Tom
Kirkevik, Stine
Pedersen, Rolf
Rønneberg, Kjell - orientering, bronse NM-stafett 1979
Rønneberg, Trond - orientering, gull NM-natt 1983, bronse NM-stafett 1979
Thyness, Per - hopp, gull NM-junior 1950
Veslum, Truls
Øfsthus, Hilda - orientering, gull NM-natt junior 1985

Landslagsutøvere: